Serdecznie dziękujemy za wybór produktu firmy KREATYWNE STOLARSTWO. Misją firmy jest wytwarzanie wyrobów spełniających wysokie wymogi w zakresie wzornictwa, jakości i funkcjonalności. Potwierdzają to liczne opinie naszych klientów jakie można znaleźć w sieci Internet.

Podczas projektowania i wytwarzania naszych mebli wykorzystujemy tradycyjne metody ręcznej obróbki drewna i rzemiosła tapicerskiego, wieloletnie doświadczenie oraz najnowszą wiedzę w zakresie wzornictwa i procesów przemysłowych. Każdy produkt jest poddawany również rozmaitym testom wytrzymałościowym.

Większość naszych produktów powstaje z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra, wełna, bawełna itp. Skutkiem stosowania naturalnych materiałów mogą być niewielkie różnice kolorystyczne, dopuszczalne wady wzrostowe drewna lub skóry, różnorodność struktury drewna, niewielkie marszczenia bądź pofalowania skóry lub tkaniny. Nie są to jednak wady produktu, a wręcz przeciwnie. Każdy produkt firmy KREATYWNE STOLARSTWO to niepowtarzalny, oryginalny mebel stworzony ludzką ręką. Możesz być pewny, że dokładnie takiego samego mebla jak masz Ty, nie ma już nikt więcej. Regularna i fachowa pielęgnacja przedłuża trwałość każdego produktu i w efekcie satysfakcję z jego stosowania. Z tego powodu chcielibyśmy zapoznać Cię z informacjami, jak poprawnie użytkować produkt firmy KREATYWNE STOLARSTWO i jak go pielęgnować.

Bezpośrednie otoczenie

Tak samo jak ludziom szkodzą ekstremalne wpływy środowiska, tak też jest i z meblami, w szczególności tymi wytworzonymi z naturalnych materiałów. Nadrzędną zasadą, która powinna przyświecać użytkowaniu takich mebli jest: to co szkodzi człowiekowi, szkodzi też meblom wykonanym w całości lub części z naturalnych materiałów. To, co jest dobre dla człowieka, jest też dobre dla mebli.

Niestandardowa wilgotność względna powietrza (poniżej 45% lub większa niż 65%) czyli jego zła higiena, może mieć bardzo negatywny wpływ na produkt i powodować jego trwałą deformację, uszkodzenie tapicerki lub pękanie elementów drewnianych. Jeżeli więc wskazane wyżej granice wilgotności względnej są regularnie i długotrwale (dłużej niż tydzień) przekraczane, należy zastosować odpowiednio nawilżacze lub osuszacze powietrza. Nierozerwalnym parametrem higieny powietrza jest też jego temperatura. Meble przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń powinny być użytkowane i przechowywane w temperaturze od 15 do 30 st. C. Duże, dobowe wahania temperatury także mają negatywny wpływ na żywotność mebla. Zaniedbanie również tego aspektu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w meblu, które nie będą mogły stanowić podstawy do reklamacji. Właściwa higiena powietrza będzie też miała bardzo korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie Twoje i Twoich bliskich.

Jeżeli produkt jest wystawiony na bezpośrednie promieniowanie słoneczne lub na inne źródło ciepła (kominki, piece, ogrzewanie itp.), może dojść do stopniowych zmian wybarwienia lub pękania części drewnianych, tkaniny, skóry itp. To normalne zjawisko, z którym spotykamy się w dowolnym środowisku naszego życia. Dlatego nie wolno ustawiać mebli w odległości mniejszej niż 1m od zamkniętych źródeł ciepła (grzejniki, promienniki itp.) i nie mniejszej niż 2m od otwartych źródeł ciepła (kominki otwarte, kominki zamykane, paleniska itp.).

Negatywny wpływ mają oczywiście też pazury zwierząt domowych, metalowe części odzieży oraz twarde szwy, noże kuchenne oraz inne ostre przedmioty, które w następstwie nieostrożnego użycia mogą prowadzić do porysowania i uszkodzenia powierzchni drewna lub skóry czy przetarcia tkaniny.

Elementy wykonane z drewna

Każdy kawałek drewna ma swój wyjątkowy charakter i wzór, dlatego nie ma możliwości wytworzenia dwóch dokładnie takich samych wyrobów lub zagwarantowania, by blat stołu i związane z nim pozostałe elementy drewniane miały identyczny wygląd czy barwę. Również sęki lub promienie rdzeniowe to naturalne cechy wzrostu drzewa i każdy jest inny. Na naszych produktach można dostrzec rozmaite sęki, które tylko potwierdzają naturalne pochodzenie materiału. Struktura drewna i sposób jego obróbki mają wpływ na niejednakowe przyjmowanie materiałów lakierniczych. Zmiany kolorystyczne zachodzące pod wpływem działania promieni UV będą inne w przypadku blatu stołowego, a inne w przypadku mniej wykorzystywanej dostawki stołu. Podobnie może się zdarzyć, gdy mebel przez dłuższy czas będzie częściowo przykryty np. serwetą. Wymienione zmiany nie stanowią podstawy do reklamacji. Elementy niedostępne podczas codziennej eksploatacji (np. spód blatu czy dostawki) są wykańczane w innym stopniu niż powierzchnie robocze, podobnie jak to ma miejsce np. w samochodach, gdzie podwozie nie jest lakierowane tylko zabezpieczone w inny sposób.

Drewno jako naturalny materiał nieustannie oddycha i reaguje na otoczenie. Z tego powodu, podczas użytkowania produktów mogą pojawić się włosowate szczeliny w lakierze czy drewnie lub otwarte pory drewna na jego powierzchni. Elementy drewniane mogą też pod wpływem otoczenia zmieniać nieznacznie swoje wymiary (do ±1cm na szerokość, do ±5mm na długość i do ±2mm na grubość), różne elementy tego samego mebla przechowywane w innych pomieszczeniach mogą się różnie odkształcić i czasowo przestać do siebie pasować (największy wpływ na to ma wilgotność pomieszczenia – nawet zaledwie kilku procentowe różnice mogą mieć znaczenie), gdy jednak zapewni się identyczne warunki przechowywania, różnice wyrównają się po kilku lub kilkunastu dniach, chyba że przekroczone zostały dopuszczalne granice wilgotności względnej powietrza (od 45 do 65%) i/lub temperatury otoczenia (od 15 do 30st. C). Tego typu zjawisko jest całkowicie naturalne i nie podlega reklamacji. Negatywny wpływ na powierzchnię ma też długotrwałe (powyżej kilku minut) działanie cieczy, które mogą przesiąknąć i doprowadzić do plam lub pozostawić koliste odbicia po szklankach itp. Rozlane ciecze zalecamy niezwłocznie wytrzeć do sucha. Do uszkodzenia lakieru lub zmian barwnych powierzchni może dojść również po odstawieniu gorącego (pow. 100 st. C) naczynia na blat stołu. Tego typu niepożądane zjawisko można ograniczyć poprzez ostrożne użytkowanie i stosowanie podkładek izolacyjnych pod naczynia.

W czasie transportu może dojść do napięcia niektórych elementów, co może z kolei skutkować niewielkim kiwaniem się produktu. Nie jest to jednak wada produktu, ponieważ do wyrównania dojdzie w następstwie użytkowania mebla.

Ze względu na wpływy środowiskowe dla blatów z litego drewna określa się tolerancję odchylenia wymiarów w zakresie do ±1cm na szerokość, do ±5mm na długość i do ±2mm na grubość. Dotyczy to również połączenia blatu stołu oraz dostawek, zwłaszcza gdy są przechowywane w innych pomieszczeniach niż sam stół. Swobodne wyginanie się samych dostawek i blatu ogranicza frezowana listwa montowana pod blatami, w blatach większych niż 50 cm.

Pielęgnacja powierzchni lakierowanych

Polakierowana powierzchnia co do zasady nie wymaga zaawansowanej konserwacji. Kurz zgromadzony na drewnianych częściach produktu można usunąć przy pomocy miękkiej, czystej i suchej ściereczki z materiału, który nie pozostawia włókien (bawełna, len, ircha). Podczas ścierania nie należy wywierać zbytniego nacisku na ściereczkę, aby nie doszło do nieodwracalnego wypolerowania powierzchni. Rozlane ciecze należy niezwłocznie wytrzeć do sucha. Większe zabrudzenia nie mogą zaschnąć na powierzchni, ale należy je niezwłocznie usunąć lekko nawilżoną szmatką i wytrzeć do sucha.

Czyszczenie i pielęgnacja przy użyciu specjalnych preparatów do mebli nie jest bezwzględnie konieczne. Jednak w przypadku ich wykorzystania należy stosować się do wskazań producenta. Najpierw należy przetestować preparat w mało widocznym miejscu.

UWAGA! Nigdy nie należy stosować skoncentrowanych lub ścierających środków czyszczących (pasty ścierne i polerujące, proszki), które mogłyby naruszyć i porysować polakierowaną powierzchnię. Na matową polakierowaną powierzchnię nigdy nie należy używać politur oraz innych środków zawierających oleje i woski, ponieważ na powierzchni powstałyby nierównomierne, błyszczące plamy.

Części tapicerowane, wyroby tapicerskie

Materiały tapicerskie mają inną strukturę niż tkaniny przeznaczone na odzież, dlatego w większości przypadków nie można ich prać. Promieniowanie słoneczne, źródła promieniującego ciepła (grzejniki, kominki itp.) lub zimne suche powietrze z klimatyzacji przyczyniają się do wysuszenia włókien, które tracą swoją elastyczność, wytrzymałość oraz trwałość kolorów. Kurz oraz cząstki piasku to materiały ścierające, które uszkadzają włókna. Pot, wydzieliny skóry lub substancje zawarte w produktach kosmetycznych mogą pozostawiać na powierzchni plamy bądź reagować z pigmentami kolorystycznymi. W odróżnieniu od poplamienia cieczą, z tego typu wpływów nawet sobie nie zdajemy sprawy, jednak mogą się one przyczyniać do stopniowego starzenia się materiałów.

W przypadku produktów z obiciami podczas ich tapicerowania lub użytkowania może dojść do umiarkowanego pofałdowania i pomarszczenia materiału obiciowego. Nie jest to wada produktu i nie może stanowić podstawy do reklamacji.

Delikatne różnice w wykonaniu nawet mebli z tego samego zamówienia świadczą o ich ręczny wykonaniu i nie stanowią podstawy do reklamacji.

Podczas użytkowania produktu w następstwie wzajemnego tarcia materiałów mogą powstawać zmechacenia w najczęściej używanych miejscach. Tego typu zmiany wynikają z właściwości materiału obicia lub technologii tapicerskiej i nie stanowią podstawy do reklamacji.

W przypadku jasnych odcieni tkanin, materiałów skóropodobnych i skór naturalnych może dojść do ich zabarwienia podczas kontaktu z innymi materiałami (tkaniny blaknące, denim, gazety, czasopisma itp.). Takie zabarwienia nie świadczą o złej jakości materiału tapicerskiego i nie stanowią podstawy do jego reklamacji. Skóra naturalna jest niezwykle popularnym materiałem tapicerskim, ponieważ jest podatna na ciepło i dotyk, ma charakterystyczny zapach i jest odporna na zużycie. Jej jakość zależy od sposobu życia zwierzęcia oraz jej przetworzenia. Drobne defekty, które powstały podczas życia zwierzęcia, takie jak zmarszczki, widoczne żyłki, blizny, zarysowania, są uważane za wady dozwolone i nawet pożądane, ponieważ stanowią potwierdzenie jej „prawdziwości i wyjątkowości“. Do niedozwolonych wad należą głębokie zarysowania, wypalone symbole, rzadka tekstura oraz wady powstałe podczas przetwarzania.

Pielęgnacja tkanin oraz materiałów skóropodobnych

Kurz należy regularnie usuwać przy użyciu odkurzacza ustawionego na delikatne ssanie, a następnie wyczyścić powierzchnię miękką szczoteczką zgodnie z kierunkiem włókien. Od czasu do czasu należy przetrzeć materiał lekko zwilżoną szmatką bawełnianą lub irchą, aby włókna nie ulegały przesuszeniu przez suche powietrze w pomieszczeniu. Rozlane ciecze należy natychmiast odsączyć z powierzchni przy pomocy białej bawełnianej lub papierowej ściereczki w taki sposób, aby nie rozmazać zbytnio cieczy na powierzchni. Większych zabrudzeń nie należy pozostawiać na powierzchni do zaschnięcia, ale niezwłocznie usunąć przy użyciu tępego przedmiotu (łyżeczki). Drobniejsze zabrudzenia należy doczyścić letnią wodą (do 30 °C) z dodatkiem delikatnego środka piorącego. Nie należy wywierać nacisku podczas usuwania plam, ale delikatnie przecierać nawilżoną gąbką. Należy przecierać powierzchnie w kierunku od brzegu do środka (ewentualnie zgodnie z kierunkiem włókien), aby nie doprowadzić do powiększania się plamy. Należy zwracać uwagę, aby roztwór nie wchłaniał się w tkaninę i nadmiernie jej nie przemoczył. Nadmierną wilgotność należy odsączyć przy użyciu suchej szmatki. Powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, nie suszyć jej na słońcu, przy użyciu innych źródeł ciepła, suszarek do włosów itp. Po wysuszeniu tkaninę można przeczesać miękką szczoteczką zgodnie z kierunkiem włókien. W przypadku większego zabrudzenia należy użyć suchej piany, środka do czyszczenia tapicerki lub zastosować czyszczenie chemiczne zgodnie z podanymi symbolami. Czyszczenie przy użyciu piany z szamponów należy stosować zgodnie ze wskazaniami producenta środka czyszczącego. W przypadku wątpliwości lub problemów dotyczących czyszczenia należy zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy. W razie pojawienia się zmechacenia w miejscach o największym zużyciu można je usunąć, wyczesując delikatną szczoteczką. Włókna syntetyczne są trwalsze, dlatego zmechacenie można usunąć przez delikatne odcięcie lub za pomocą specjalnych maszynek. Zmechaconego miejsca nie należy wyrywać. Usunięcie zmechacenia nie gwarantuje, że problem nie będzie się powtarzać. Tkaniny skóropodobne w większości przypadków nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Kurz należy regularnie usuwać przy użyciu odkurzacza ustawionego na delikatne ssanie lub wilgotną bawełnianą ściereczką. Rozlane ciecze należy usunąć natychmiast poprzez odsączenie przy użyciu suchej bawełnianej ściereczki lub papierowego ręcznika. Innego typu zabrudzeń nie pozostawiać do wyschnięcia, ale usunąć niezwłocznie letnią wodą. Powierzchnię należy przetrzeć lekko zwilżoną bawełnianą szmatką i wytrzeć do sucha.

UWAGA! Na tkaniny materiałowe, materiały skóropodobne oraz naturalną skórę nie należy nigdy używać rozpuszczalników chemicznych oraz rozcieńczalników (aceton, benzyna, trójchloroetylen) lub past czyszczących o działaniu ścierającym. Na obicia skóropodobne nie należy stosować żadnych środków nabłyszczających lub preparatów na bazie oleju lub wosków, aby nie doprowadzić do powstania na powierzchni nierównomiernych błyszczących plam. Podczas czyszczenia nie dopuścić do kontaktu środka czyszczącego z częściami drewnianymi. Nie używać gorącej wody ani cząstek pary, aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału obiciowego, i nie wystawiać drewnianych części na nadmierne działanie wilgotności i ciepła.

Pozostałe części

Zwracamy uwagę, że fotele obrotowe są przeznaczone do użytku domowego i nie posiadają certyfikatów dla mebli biurowych.

UWAGA! Na wszystkich pozostałych materiałach nie należy nigdy stosować rozpuszczalników chemicznych i rozcieńczalników (aceton, benzyna, trójchloroetylen) lub past czyszczących o działaniu abrazyjnym. Na powierzchniach laminowanych nie należy używać żadnych środków nabłyszczających lub preparatów wyprodukowanych na bazie oleju lub wosków, które mogą doprowadzić do powstania na powierzchni nierównomiernych, błyszczących się plam.

Montaż mebla i bieżąca kontrola złączy

Podczas montażu produktu należy postępować zgodnie z Instrukcją montażu. Montaż mebli należy wykonywać na odpowiednim miękkim podkładzie. W ten sposób można uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Po zakończeniu montażu mebel należy wyjąć z opakowania i postawić na nogi. Przestawiania ciężkich mebli takich jak stoły czy fotele powinna dokonywać odpowiednia liczba osób. W przeciwnym wypadku podczas przestawiania może dojść do uszkodzenia nóg, blatu lub mechanizmu rozkładania stołu. Wkręty i śruby, które zostały użyte do montażu poszczególnych części, zalecamy regularnie kontrolować i dokręcać. W ten sposób zwiększy się okres żywotności oraz wydłuży ogólna wytrzymałość produktu. Większy luz w złączach może prowadzić do nadmiernego zużycia części oraz prowadzić do uszkodzenia produktu.

Elementy ruchome, takie jak prowadnice stołów rozkładanych, ośki mebli obrotowych należy regularnie smarować np. sylikonem technicznym lub smarem teflonowym.

Rozłożonego stołu nie należy obciążać nadmiernym ciężarem w miejscu łączenia elementów. Nie należy wchodzić na stół, siadać na nim itp.

Informacje dodatkowe

Po zakończeniu użytkowania mebli należy postępować jak w przypadku odpadów, to znaczy przekazać je uprawnionemu podmiotowi, który zapewni ich ekologiczną likwidację. Prosimy o przestrzeganie wskazań i zaleceń zawartych w niniejszej instrukcji. Właściwa pielęgnacja mebli pozwoli przedłużyć ich okres użytkowania. Ponadto fachowa pielęgnacja stanowi warunek wszczęcia postępowania reklamacyjnego. W przypadku nieprzestrzegania przedstawionych wskazań i zaleceń nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualnie szkody powstałe w efekcie nieodpowiedniego użytkowania i niewłaściwego obchodzenia się z produktem. Firma TON nieustannie pracuje nad dalszym rozwojem wszystkich swoich produktów. Prosimy pamiętać, że w dowolnym momencie może dojść do zmiany użytych materiałów, konstrukcji lub wykończenia. W następstwie tego mogą zmienić się zalecenia i wskazania dotyczące należytego i zadowalającego używania produktów.

Dziękujemy za zrozumienie i życzymy Tobie oraz Twoim bliskim przyjemnych chwil spędzonych z naszymi produktami.